Ma pole täna see, kes ma olin eile. Ka teie pole homme enam see, kes te olete täna.

Usun, et see lause on enamikele eestlastele vägagi tuttav. See on „Viimse reliikvia“ filmist, stseen milles Gabriel vastab Agnese küsimusele, et kes mees on. See on mõttetera milleni ma ikka ja jälle tagasi jõuan.
 
Kui mõtlen tagasi sellele, milline ma olin 5-10-15-20 aastat tagasi, tajun arengut ja muutust. On valusaid mälestusi ja rõõmsaid õnnestumisi, kõik need on osa minust, luues pinnast järgmistele muutustele. Lugesin kunagi üht uuringut, kus võrreldi inimesi, kes olid trauma (õnnetus, lähedase kaotus vms) üle elanud ning neid, kelle elu paistis rahulik. Uurijaid huvitas kas mõne aasta perspektiivis on inimeses toimunud muutus erinev või mitte. Leiti, et mõlemad muutusid ja muutus oli samas suurusjärguks.
 
Aktsepteerides ja teadvustades muutuse olemasolu, avab see meile mitmeid uusi võimalusi. Kui tean,
Muutus
et ma ei ole püsiv, tekib mul võimalus seda suunata – ise enda elu voolu juhtida. Teadmine, et muutun nagunii, annab mulle õiguse ja vabaduse ennast muuta. Usun, et sügaval sisimas sa tead milline võiks olla parim versioon sinust – ideaalne sina. Seda teades on võimalik see väikesteks tükkideks jagada ning astuda teadlikke samme sihini jõudmiseks. Soovides mõnda oskust arendada, saad end vastava keskkonnaga ümbritseda, et muutus kergemalt tuleks.
 
Näiteks soovin ma arendada enda prantsuse keele oskust. Kuna päevad on tihedad ja kriitilist vajadust prantsuse keele järgi pole, siis on raske keeleõppeks aega leida. Selleks, et keele vaistu siiski arendada, kuulan autos prantsuskeelsete laulude plaati. Kui esimestel kordadel ei saanud ühelegi sõnale pihta, siis paari kuu möödudes suudan juba mõne laulu refrääni kaasa jõmiseda. Jah, see ei pane mind prantsuse keelt rääkima, kuid see arendab malbelt mu prantsuse keele taju. Sarnaselt on võimalik end paljudes valdkondades arendada. Tuleb lihtsalt luua muutusteks soodne keskkond.
 
Enamikul meil on mõned iseloomuomadused või harjumused millega me rahul pole või mida juurde sooviks omandada. Kas usud, kui ütlen, et sa suudad seda saavutada? Selleks on kolm eeldust – a) sa oled oma muutumisest teadlik; b) sa tead, mis valdkonda iseendas sa arendada/ muuta soovid; c) sa oled valmis oma elu ja keskkonda nii palju kohandama, et see looks muutuseks soodsa pinnase. Lisaks on oluline, et sa mõistaksid oma valikut. Sinul on võimalik oma muutus valida. Kes tahaksid sina homme olla?