3 sammu produktiivsuse tõstmiseks

Kolm lihtsat harjutust kuidas tõsta oma produktiivsust (u. 6 minuti lugemine)

Produktiivsus on tänapäeval järjest olulisemaks võtmesõnaks muutumas. Poliitikud ja majandusteadlased räägivad, et arengu elavdamiseks peame tõstma oma produktiivsust. Tööandjad räägivad, et kasv sõltub produktiivsusest. Viimase kümnendi või isegi pikemalt populaarsed olnud ajajuhtimise koolituste peamine eesmärk on suurendada inimeste produktiivsust.

Produktiivsus

Võib juhtuda, et oled ajajuhtimise koolitusel käinud ning selle oma igapäevaellu rakendanud. Hoolitsed oma tervise eest, et füüsiliselt ülesannetega parimal viisil toime tulla. Seega tundub, et peaks kõik justkui korras olema. Aga kas sa oma õnne/ heaoluga oled ka tegelenud? Kas tegeled teadlikult sellega, et tähele panna millised mõtted su peas keerlevad? On need positiivsed või negatiivsed?

Kui viimased küsimused tunduvad sulle liiga esoteerilised, siis pea hetk veel vastu, kohe tuleb teaduslik osa. Viimase kolmekümne aastaga on positiivse psühholoogia (teadussuund, mis uurib õnne) teadlased uurinud õnne ehk heaolu igast nurgast ning jõudnud väga huvitavate tulemusteni. Näiteks on nad jõudnud selleni, et inimesed, kes (teadlikult) elavad positiivsemat elu on suurema energiaga, kõrgema vastupanuvõimega (sh parema immuunsüsteemiga), produktiivsemad, leiavad kergemini lahendusi, saavad paremini üle halbadest harjumustest ning suudavad saavutada ambitsioonikad eesmärgid nii töö- kui eraelus.

Kõlab liiga lihtsalt? Vahel ongi kõige lihtsamad asjad, kõige võimsamad. Samas ütlen kohe juurde, et õnnelikkus ei ole see kui paned endale roosad prillid ette, püsiva naeratuse pähe ja teeskled nagu ühtegi probleemi olemas ei ole. Argipäev jääb, elu ootamatused jäävad ka, kuid võimalik on treenida oma võimet nendega paremini toime tulla. Roosasid prille, naeratust kandes ja probleeme eirates on garanteeritud kiirtee läbipõlemise ja depressioonini. Samuti ei tähenda õnnele keskendumine seda, et enda heaolust lähtuvalt sõidad üle teiste. See peaks olema protsess, kus kõik osapooled lähevad võitjatena edasi.

Oma suurepärases raamatus Õnnelikkuse eelis (The Happiness Advantage) viitab Shawn Achor (Harvardi ülikooli lõpetanud ja seal õppejõuna töötanud õnne teadlane) metanalüüsile, mis hõlmas 200 uuringu ja 275 000 inimese andmeid. See analüüs püüdis välja selgitada, et mis on see tegur, mis suurendab inimeste edu kõikides valdkondades – tööelu, tervis, sotsiaalsed- ja lähisuhted, loovus ja energia. Analüüsi tulemina jõuti selleni, et võluvitsaks on heaolu või siis õnne seisund.

Väike vahemärkus, ennem kui harjutusteni jõuame. Teadlased küll soovitavad oma õnneseisundit treenida, kuid samas on üheselt jõudnud selleni, et oma õnne peab igaüks ise defineerima. Seega, kui sa seda teinud pole, siis soovitan sul võtta hetk ning panna kirja, mis sinu jaoks õnn üldse on.

Mida siis teadlased oma heaolu suurendamiseks soovitavad? Positiivne psühholoogia pakub välja, et alustagem realistlikult sellest, kus oleme, ning suurendagem oma võimekust tulevikuks. Teisisõnu trenni tuleb teha täna, et kuu aja pärast vormis olla ja suuta väljakutsetega toime tulla. Alljärgnevalt on kolm punkti, mida Shawn Acor soovitab.

1. Alusta õnnelikkusest. Kui soovid oma ellu mingit muutus luua, siis negatiivsele keskendumise asemel vaata mis selles valdkonnas juba hästi on. Näiteks kui soovid treeningutega alustada, siis mõtle sellele, mis omadused sulle enda juures meeldivad – näiteks „olen seltskondlik ja hea huumorisoonega“. Seda teades tasub valida trenn, mida saad sõpradega koos teha, et saaksid ühendada trenni tegemise oma olemasoleva seltskondliku tugevused. Selle näite varal saad kaks õnnelikkuse harjutust koos teha – veedad sõpradega aega ning oled füüsiliselt aktiivne. Oma raamatus viitab Shawn Acor teadlaste tehtud uuringute andmed, mis näitavad, et positiivselt meelestatud aju (inimene) on 31% produktiivsem, 3 korda loomingulisem, parema valulävega ning elab 95% tõenäosusega vähemalt 85 aastat vanaks. Kas kujutad ette, kui sul oleks kõigile sellele loetelule ligipääs? Oma lisanduvat võimekust võid kasutada treeninguteks, tervise, äri, suhete või mille iganes arendamiseks. Pead tegema (kõigest) väikese valiku – sead oma õnnelikkuse esikohale.

2. Muuda mõttemustreid. Mis oleks kui muudaks negatiivsed väljakutsed põnevaks? Dr Z: „Sea oma õnn esikohale, nii on suurem tõenäosus saavutada tervise eesmärk, mida soovid. Kuid õnn asub ajus, mistõttu pead oma vaimu treenima ennem kui oma keha.“ Kas tundub keeruline? Ära muretse, see kõlab keerulisemalt, kui see tegelikult on. Võtame lihtsa näite. Sa soovid suurendada oma igapäevast jooksmise aega, aga väga raske on end motiveerida isegi toast välja minema. Esmalt tuleb jooksmine endale võimalikult lihtsaks teha – näiteks, kui soovid hommikul jooksmas käia, siis paned õhtul jooksuriided nii, et neid oleks hommikul kõige mugavam ja kiirem selga panna. Shawn Acor kirjeldab oma raamatus, kuidas tema oma jooksuharjumuse kinnistamiseks suisa magas mõnda aega jooksuriierest, ainult selleks, et hommikult võimalikult väikese vaevaga end jooksuvormi saada.

Teine samm on endale jooksmise huvitavaks tegemine. Kas sa jooksmise ülikoolist oled kuulnud? See on põnevate loengute, audioraamatute ja saadete kuulamine jooksmise ajal. Mis oleks, kui saaksid jooksmise ajal teada uuest põnevast nipist, mida oma töö- või eraelus kasutada? Lisan juurde, et siinjuures ei ole oluline konkreetne lahendus, mida kasutad vaid teadlik mõttemustri muutmine. Kui sulle mõni asi ei meeldi, kuid tahad/ pead sellega tegelema, siis kuidas saaksin seda endale huvitavamaks, põnevamaks, kasulikumaks muuta. Kui oma harjumusi vaatad, siis usun, et teed rohkem ja parema meelega neid asju, millel on positiivne tunne juures; ning kõik need, mis tunduvad rasked (negatiivse tunnetusega) jätad tegemata või lükkad võimalikult kaugele. Lisan veel igaks juhuks juurde, et see ei pruugi võluväel toimida kõikide asjade puhul. Oluline on seejuures teadvustada endale seda võimalust – meil kõigil on võimalik valida kuidas me mis iganes olukorda suhtume.

Õnnelikkus ei ole uskumus, et me ei pea muutuma; see on mõistmine, et meil on see võimalus.“ Shawn Achor

3. Tunnusta ennast. Pea meeles, et ennast tuleb saavutuste eest tunnustada. Ma ei mõtle, et läheksid õhku täis ja ei mahuks teistega enam samasse ruumi vaid selline sõbralik õlale patsutus vms sobivat. Kuidas sa kiidaks mõnda sõpra, kes on laheda asjaga hakkama saanud? Ole enda sõber ja poeta vahel mõni hea sõna ka endale. Samas tuleb silmas pidada, et enda tunnustamine ei tohiks olla toiduga seotud. Kui tunnustad end iga joostud kilomeetri eest kreemikoogi või kiirtoiduga, siis võib juhtuda, et soovitud tulemused jäävadki saavutamata. Leia enda tunnustamiseks viis, mis motiveerib edasi tegutsema, kuid ei vähenda tehtud tööd. Selleks võib olla millegi mõnusa endale lubamine olgu selleks massaažis käimine, raamatu lugemine vms. Üks oluline asi veel, kui oled uue harjumusega alustanud ning juhtub, et jääb päev või kaks vahele, siis ära tee sellest suurt lugu. Anna endale andeks ja liigu uuesti harjumuse juurde. Kui hakkad endaga kurjustama, siis paned märkamatult uuele harjumusele negatiivse sildi külge, mis aga omakorda lükkab sind harjumusest pigem eemale kui kutsub lähemale.

Me teame vanasõna, et terves kehas terve vaim. Kumb on olulisem, kas terve keha või terve vaim? Kindlasti on mõlemad olulised, kuid õnnelikkuse uurijad on jõudnud järeldusele, et ilma heaoluta võid mõlemast ilma jääda. Sestap miks mitte seada vahelduseks oma vaim ning heaolu esikohale ja tegeleda nende treenimisega?

Teksti koostamiseks sain inspiratsiooni järgmistest allikatest:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-happiness-advantage/201110/3-ways-happiness-can-improve-health

Shawn Achor Õnnelikkuse eelis (The Happiness Advantage)